Балкан
30. September 2023 - 8:48

НАТО испраќа дополнителни сили во Косово

 НАТО вчера  соопшти дека одобрило распоредување дополнителни сили во Косово поради актуелната ситуација.

Алијансата не прецизираше колку нови војници ќе бидат распоредени во Косово, ниту од кои земји..

Ситуацијата на северот на Косово е крајно тензична од 24 септември, кога група вооружени Срби ја нападнаа косовската полиција во селото Бањска. Во нападот загина косовскиот полицаец Африм Буњаку, а во размената на оган што следеше загинаа и тројца Срби.

Косовската полиција утринава изврши претреси во северниот дел на Косовска Митровица, Звечан и Зубин Поток.