Балкан
8. January 2016 - 13:24

Најмалку шест лица загинаа во судар на автобус со бегалци во Турција

Шест лица загинаа, а 30 се повредени на северот на Турција во судар на автомобил со автобус со бегалци кои патувале кон Грција, јавија турски медиуми.

Анадолија наведува дека во автобусот се наоѓале бегалци од Сирија, Авганистан и Мјанмар.

Нивниот автобус на мостот во провинцијата Чанаккале се судрил со автомобил и паднал во река.

Во сударот загинале две лица од автобусот, како и двајца патници на автомобилот. Подоцна, турските медиуми соопштија дека спасувачките тимови извадиле уште две тела од автобусот, со што бројот на жртвите се искачи на шест лица. Во автобусот биле откриени телата на две деца.

Бегалците патувале кон северниот турски брег на Егејското Море, од каде требало да се обидат да се префрлат до грчкиот остров Лезбос.