Свет
28. March 2023 - 8:16

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Саудиска Арабија

– Најмалку 20 лица загинаа кога преполн автобус удрил во мост, се превртел и запалил во југозападниот дел на Саудиска Арабија, јавија саудиските државни медиуми.

Телевизијата Ал-Ехбарија објави дека во несреќата со автобусот се повредени уште 29 лица и притоа објави снимка на која се гледаат јагленосаните остатоци од автобусот.

Несреќата се случила во југозападната провинција Асир, што се граничи со Јемен, а причина била откажување на сопирачките на возилото.