Свет
27. September 2023 - 10:17

Најмалку 125 загинати во експлозија во Нагорно-Карабах

Најмалку 125 луѓе загинаа, а речиси 300 се повредени во експлозија на бензинска пумпа во Нагорно Карабах, соопштија властите во тој регион.

Властите претходно соопштија дека загинале најмалку 20 лица, јавува Радио Слободна Европа (РСЕ). Причината за експлозијата не е утврдена.

Официјални лица соопштија дека повеќе од 28.000 луѓе кои го напуштиле Нагорно-Карабах пристигнале во Ерменија.

Илјадници луѓе ги заглавија планинските патишта западно од регионот во самата Ерменија.

Сообраќајот повторно беше во застој, бидејќи стотици автомобили и камиони го заглавија главниот пат низ таканаречениот коридор Лачин, а луѓето се преплавија во ерменскиот пограничен град Горис. Во Нагорно-Карабах живеат околу 120.000 луѓе, главно етнички Ерменци.