Кошарка
12. јуни 2019 - 10:59

МЗТ Скопје на чекор до 7-ма титула

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа само на еден чекор до освојување на седмата шампионска титула, откако вечерва, како гости, го совладаа големиот ривал Работнички (69-60) и поведоа со 2-0 во финалната плејоф-серија што се игра до три победи.

Клучно за победата беше фантастичната серија 12-0 во последната четвртина, во која МЗТ направи целосен резултатски пресврт и негативата од четири поени ја претвори во позитива од 62-54, што се покажа како доволно за конечен успех иако противникот имаше двоцифрена предност (11-21).

Дамјан Стојановски одигра капитенски и со 16 поени и 10 скока беше најефикасен во победничкиот тим. Тој постигна дури осум поени во клучната серија на крајот која  го донесе посакуваниот триумф за гостите . Иве Иванов средбата ја заврши со 10 поени и девет скока, а двоцифрен поентерески ефект имаше и Лестер Медфорд со 10 поени. Предраг Самарџиски и Марко Симоновски постигнаа по девет, а Џејмс Вудард седум поени.

Првата можност за прослава на седмата титула МЗТ ќе ја има  веќе задутре, кога ќе се одигра третиот финален меч и тоа во „Јане Сандански“.