Македонија
11. January 2019 - 22:32

Мицкоски бара предвремени избори

Итно распуштање на Собранието и предвремени избори согласно прижинскиот договор. Вакво барање до власта испорача опозицискиот лидер по седницата на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Мицкоски порача дека за ВМРО-ДПМНЕ промената на уставното име и македонскиот идентитет претставува чин на предавство, а целата процедура ја прогласи за нелегитимна

Како ВМРО-ДПМНЕ ќе делува во иднина Мицкоски не сакаше да открие, но рече дека сите опции се отворени меѓу кои и бојкот на Собранието.