Фудбал
28. јуни 2020 - 21:10

Марио Гомез ја заврши кариерата

Фудбалерот на Штутгарт, Марио Гомез ја заврши кариерата. Ова го објави прес-службата на германскиот клуб.

Оваа сезона, 34-годишниот напаѓач, заедно со Штутгарт, влегоа во Бундеслигата. Гомез денес го постигна единствениот гол за домаќините во поразот од Дармштад (1:3) на последниот натпревар од сезоната.

Гомез, заедно со германската репрезентација, стигна до бронзен медалист на СП 2010 година. Фудбалерот трипати стана шампион на Бундеслигата – еднаш со Штутгарт (2006/07) и двапати со Баерн (2009/10, 2012/13). Напаѓачот двапати го освои Купот на земјата со тимот од Минхен (2009/10, 2012/13) и еднаш ја освои Лигата на шампионите (2012/13).