Македонија
21. February 2024 - 15:42

Малолетник фотографирал туѓа картичка во теретана и пазарел со неа, зарaботи кривична

ОВР Кавадарци поднесе кривична пријава против 17-годишник од Кавадарци, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“, соопшти МВР.

Како што е наведено во полициското соопштение, на 22.01.2024 пријавениот во теретана во Кавадарци ја фотографирал дебитната картица на Т.Т.(31), при што извршил повеќе трансакции и се стекнал со противправна имотна корист од околу 4.739 денари.