Фудбал
19. October 2016 - 8:16

ЛШ: Марез донесе нова победа за Лестер

Првакот на Англија екипата на Лестер е единстевната која по три одиграни кола во групите од Лигата на шампионите има три победи. Синоќа Лестер на домашен терен ја совлада екипата на Копенхаген со 1:0, а стрелец на голот беше Ријад Марез во 40.минута.

Двојки на вечерашните натпревари од 3.коло:

Е група: ЦСКА Москва – Монако 1:1 и Баер Леврекузен – Тотенхем 0:0.

Табела: Монако 5, Тотенхем 4, Баер Л. 3, ЦСКА Москва 2.

Ф група: Спортинг – Борусија Дортмунд 1:2 и Реал Мадрид – Легија 5:1.

Табела: Борусија Дортмунд 7, Реал Мадрид 7, Спортинг 3, Легија 0.

Г група: Лестер – Копенхаген 1:0 и Бриж – Порто 1:2.

Табела: Лестер 9, Копенхаген 4, Порто 4, Бриж 0.

Х група: Динамо Загреб – Севиља 0:1 и Олимпик Лион – Јувентус 0:1.

Табела: Јувентус 7, Севиља 7, Олимпик Лион 3, Динамо Загреб 0.

Вечерва се играат другите осум натпревари од третото коло од Лигата на шампионите.