Фудбал
25. February 2024 - 19:19

Ливерпул ја освои титулата во Лига купот

Фудбалерите на Ливерпул стигнаа до титулата во англискиот Лига куп откако во финалето одиграно на Вембли во трилер натпревар славеа над Челси со минимални 1-0.

Гол за водство постигна и Ливерпул преку Ван Дајк во 60. минута, но тој гол поради офсајд беше поништен по ВАР. И двете екипи до крајот на регуларниот дел имаа свои шанси, но не успеаја да ја затресат мрежата на противникот. Слично беше и во продолженијата каде клучниот момент се случи во 118. минута кога Ван Дајк постигна гол вреден трофеј.