Фудбал
1. September 2017 - 8:06

Квалификации за СК 2018: Победи од 3:2 на Кипар и Бугарија

Во европските квалификации за СК 2018 синоќа се одиграа девет натпревари, а „тесни“ победи од 3:2 забележаа Бугарија над Шведска и Кипар против БиХ на домашен терен. Убедливи пак беа Французите во дуелот со Холандија.
 
Резултати:
А група: Бугарија - Шведска 3:2, Луксембург - Белорусија 1:0, Франција - Холандија 4:0.
Табела: Франција 16 бодви, Шведска 15, Бугарија 12, Холандија 10, Белорусија 5, Луксембург 4.
 
Б група: Унгарија - Летонија 3:1,Португалија - Фарски острови 5:1, Швајцарија - Андора 3:0.
Табела: Швајцарија 21, Португалија 18, Унгарија 10, Фарски О. 5, Андора 4, Летонија 3. 
 
Х група: Белгија - Гибралтер 9:0, Кипар - БиХ 3:2, Грција - Естонија 0:0.
Табела: Белгија 19, Грција 13, БиХ 11, Кипар 10, Естонија 5, Гибралтар 0.