Фудбал
20. May 2022 - 14:58

Куп титула за Трајковски во С. Арабија

Македонскиот репрезентативец Александар Трајковски со тимот на Ал Фејха стигна до голем успех во Саудиска Арабија. Синоќа тие го освоија Кралскиот куп на Саудиска Арабија откако во финалето во Џеда го победија фаворизираниот Ал Хилал на пенали, со 3:1, откако во регуларниот тек, а и по 120 минути, мечот заврши 1:1. Ова е прв трофеј за Ал Фејха воопшто, во клупската историја.

 
Трајковски беше стартер во тимот на Ал Фајха и играше до 105. минута од натпреварот. При пеналите херој беше беше Владимир Стојковиќ, поранешниот голман на Партизан.