Балкан
7. September 2019 - 8:59

Косово: На вонредните избори ќе учествуваат 25 политички субјекти

Конечните листи на кандидатите кои ќе учествуваат на изборите ќе бидат познати откако ќе заврши процесот на сертификација од страна на ЦИК.

Централната изборна комисија на Косово (ЦИК) објави дека, до синоќа во 24 часот, кога истече законскиот рок за пријавување на кандидатите за вонредните парламентарни избори што ќе се одржат на 6 октомври, за учество на изборите се регистрирале вкупно 25 политички субјекти, јави дописникот на МИА од Приштина.

Портпаролот на ЦИК, Ваљмир Елези, по завршувањето на рокот за поднесување пријави за кандидатите на изборите, изјави за медиумите дека апликации за сертификација и листи на кандидати за пратеници пријавиле 20 политички партии и четири коалиции, како и еден независен кандидат.

Конечните листи на кандидатите кои ќе учествуваат на изборите, информира Елези, ќе бидат познати откако ќе заврши процесот на сертификација од страна на ЦИК, а одлуката ќе биде соопштена најдоцна до 10 септември. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.