Балкан
10. August 2022 - 8:40

Кирил Петков: Борисов да се пензионира, а по реформите во судството - да оди во затвор

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, мора да се пензионира бидејќи ја стопира реформата на партијата. Со него нема да се направи судска реформа, бидејќи со сегашниот систем мора да оди во затвор.

Тој крадел 3-4 милијарди лева годишно. Еден европски лидер изјави дека Бугарија не била примена во Шенген поради него. Тоа за бугарската „Нова ТВ“ го изјави поранешниот бугарски премиер Кирил Петков, копретседател на „Продолжуваме со промената“.  

Тој нагласи дека претседателот Румен Радев не е политички противник на партијата. Според него, ако преодната влада ги одбие договорените танкери од САД (со гас), ќе излезе во знак на протест, а неставањето во функција на гасната врска со Грција до крајот на август ќе биде намерна акција на кабинетот.

Петков додаде дека четирипати ќе биде поевтин гасот кога ќе биде ставена во функција гасната врска со Грција. Петков нагласи дека нема намера да коалицира со Борисов на изборите.