Живот
7. јуни 2016 - 18:30

Како нови: Еве како вашите патики да станат повторно блескаво бели!

Белите патики се едни од најпродаваните модели на обувки низ целиот свет, но тука постои еден мал проблем - нивната белина ќе се изгуби за кратко.

Но постои решение и начин да им ја вратите нивната бела боја и свежина! Припремете ја оваа смеса, исчистете ги патиките и повторно ќе изгледаат како сега да сте ги купиле.

Состојки:

-кесичка сода бикарбона

-малку вода

-малку оцет

Припрема:

Измешајте ги сите три состојки. Вода и оцет ставете отприлика приближно исто, а во количина заедно со содата бикарбона да добиете густа паста.

На стара четка за заби нанесете од пастата и така изрибајте ги патиките. Потоа исперете ги со топла вода и оставете ги да се исушат.

Оваа домашна паста е одлична како и за платнени, така и за кожни патики, а тие кој ја пробале велат дека симнува тврдокорни и стари дамки.