Loading Video...
Фудбал
5. December 2022 - 19:15

Хрватска e петтиот четвртфиналист на Мундијалот

Продолжуваат осминафиналните возбудувања на Светското фудбалско првенство во Катар, каде попладнево ја добивме и петата селекција која обезбеди пласман во четвртфиналето. Тоа е репрезентацијата нa Хрватска. 
 
Репрезентацијата на Хрватска славеше победа над Јапонија со конечни 4-2 по подоброто изведување на пенали откако по 120.минути игра резултатот беше 1:1
 
Првиот дел им припадна на Јапонците кои во самиот финиш однос 44.минута со голот на Маеда поведоа со 1:0.
 
Паузата добро им дојде на Хрватите, па по пет минути игра во вториот дел, Иван Перишиќ израмни на 1:1.
 
Тој редултат остана и до крајот на регуларните 90, но и по дополниртелните 30 минути, по што се пријде кон изведување на пенали. 
 
А, во пенал рулетот, Хрватите го имаа одличниот голман Ливаковиќ кој одбрани три удари, па со 3-1 по пеналите Хрватска се радуваше на победа и пасман во следната рунда.
 
Сега Хрватите ќе го чекаат исходот од вечерашниот меч во кој од 20 часот ќе играат Бразил и Јужна Кореја, по што ќе биде познат и нивниот противник во четвртфиналнето.