Ф1
13. јуни 2016 - 8:46

Хамилтон најбрз во Монтреал

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон ја постигна втората победа сезонава (една по друга) или вкупно 45.та во кариерата откако синоќа на трката за Големата награда на Канада во Контреал прв ја мина стратно-целната линија.
Второто место му припадна на Себастијан Фетел од Ферари, а трет заврши Валтери Ботас од Вилијамс.
 
Клучно за победата беше на Хамилтон во дуелот со Фетел, беше изборот на гуми (пред трката врнеше дожд) и застанувањето во боксовите.
Лош старт на трката имаше водечкиот во генералниот пласман Нико Розберг (Мерцедес), откако беше „истуркан“ од Хамилтон, но сепак успеа да стигне до 5.то место, додека пред него се пласира Макс Верстапен од Ред Бул.
За Хамилтон ова воедно беше и петтата победата на патеката „Жил Вилнев“.
 
Во генералниот пласман води Розберг со 116 бодови, Хамилтон има 107, Фетел 78. Кај конструкторите водечки е тимот на Мерцедес со 223, а Ферари има 147. 
Шампионатот во Ф1 ќе продолжи на 19.јуни со трката за Големата награда на Европа што ќе се вози на патеката во Баку.