Ф1
31. May 2017 - 9:09

Хамилтон: Ферари има најдобар болид

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон имаше проблеми со болидот на последната трка за ГН на Монако што се одржа викендов и го освои шестото место и имаше лоши квалификации претходниот ден. Тоа е една од причините што Британецот заостанува 25 бодови зад првопласираниот во генералниот пласман Себастијан Фетел од Ферари.
- Болидот се однесуваше сосема поинаку од тоа што сме навикнати, што беше ново и за механичарите. Работите едноставно не одеа како што треба. Изгледа дека болидот на Ферари функционира на сите патеки. Ќе има многу работа во следните 14 трки. Мислам дека Ферари има најдобар болид, изјави Хамилтон.
Токму тимот на Ферари на последната трка во Монако по седум години имаше „еден-два“ победа, а Кими Раиконен беше најбрз во квалификациите. 
Следната трка се вози на патеката „Жак Вилнев“ во Монтреал за Големата награда на Канада.