Ф1
24. October 2023 - 10:42

Хамилтон: Дисквалификацијата е разочарувачка, но не го одзема напредокот што го направивме викендов

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон проговори за дисквалификацијата на трката за Големата награда на САД возена вчеравечер во Остин. Тој истакна дека оваа ситуација не ги расипа впечатоците од настапите во Тексас трите дена.

- Дојдов овде со размислување да се борам напорно, се чувствував одлично и многу среќен со мојот настап. Генерално, се разбира, не ја спроведеме трката на оптимален начин. Но, имавме добро темпо и се чувствував одлично зад воланот на болидот. Беше тешко да се бориме со противниците бидејќи беа многу брзи, но можеме да се радуваме со многу. Се чувствувам оптимист дека одиме напред, дури и ако мислиме дека би можеле да победиме. Секако дека сме разочарани од дисквалификацијата по трката, но тоа не го негира напредокот што го направивме викендов, изјави Хамилтон.

Британецот и возачот на Ферари, Шарл Леклер беа дисквалификувани по трката за ГН на САД, бидејќи болидите на возачите не ги поминаа техничките контроли по финишот.

Во овој поглед, седумкратниот светски шампион го загуби второто место на крајот на трката, а возачот на Ферари го загуби шестото место.