Фудбал
12. April 2024 - 10:02

Фенербахче доби казна од четири милиони лири поради бојкотот

Дисциплинската комисија на Фудбалскиот сојуз на Турција одлучи да го казни клубот Фенербахче поради напуштањето на играчите на тимот за време на финалето на Суперкупот на земјата на 7 април (недела).

Казната е вредна 4 милиони турски лири, што е еднакво на нешто повеќе од 114 илјади евра.

Постапките на гигантот беа испровоцирани поради казната што ја претрпеа двајца играчи на тимот по ексцесите на натпреварот против екипата на Трабзонспор, во кој навивачи упаднаа на теренот и се степаа со играчи на тимот од Истанбул.