Свет
22. February 2024 - 20:59

Европол уапси 19 членови на група која криумчарела мигранти

Една од најголемите шверцерски организации во Европа е разбиена, а во Германија се уапсени 19 лица, меѓу кои лидерот и четворица главни организатори на шверцот, соопшти денеска Европол.

Апсењата се извршени во соработка со германската, француската и белгиската полиција.

„Истрагата се фокусираше на ирачко-курдска мрежа осомничена за криумчарење мигранти од Блискиот Исток и Источна Африка од Франција во Велика Британија со помош на неквалитетни чамци на надувување“, соопшти агенцијата за спроведување на законот на ЕУ.

Осомничените во истрагата, која почнала кон крајот на 2022 година, организирале купување, складирање и транспорт на гумени чамци, главно од кинеско потекло, кои подоцна ги користеле за криумчарење мигранти од плажите во близина на францускиот град Кале до бреговите на Британија.

Во просек, членовите на оваа организација би превезувале 50 мигранти со чамци за максимум 10 патници, и наплаќале меѓу 1.000 и 3.000 евра по лице, соопшти Европол. Белгиските федерални обвинители во одвоено соопштение соопштија дека Талас, оперативната група која стои зад апсењата, пребарала 28 локации во Германија и запленила 24 чамци на надувување, големо количество наутичка опрема, 60 електронски уреди, оружје и неколку илјади евра во готовина.

Во акцијата учествувале околу 900 германски полицајци, се додава во соопштението.

Претходно овој месец, граничната агенција на ЕУ Фронтекс соопшти дека илегалната имиграција во Унијата од Западна Африка е зголемена за повеќе од 10 пати. Фронтекс истакна дека очекува вкупниот број пристигнувања дополнително да се зголеми во 2024 година и дека е невозможно целосно да се запре движењето на луѓето.