Свет
7. December 2023 - 14:31

Двајца сојузници на Путин беа убиени за неколку часа

Двајца сојузници на рускиот претседател Владимир Путин беа убиени во средата за неколку часа еден од друг, пишува американскиот Newsweek.

Се утврдува истрагата за убиството на поранешниот украински политичар Илја Киев, 46-годишен проруски политичар чие тело беше пронајдено во предградие во близина на Москва. Според извештајот на АФП, официјален претставник на украинската одбрана рекол дека Службата за безбедност на Украина (СБУ) го организирала атентатот.

Рускиот истражен комитет изјави за АФП дека „непознато лице пукало“ во поранешниот пратеник и дека е покрената истрага за неговото убиство.

Руските медиуми објавија и дека Олег Попов, поранешен пратеник на парламентот на самопрогласената Луганска Народна Република, дел од Украина под руска окупација, загинал во експлозија на автомобил во средата. ЛПР беше основан откако Путин незаконски анектираше четири украински региони во есента 2022 година.

Полицијата за рускиот прорежимски ТАСС изјави дека Попов бил убиен во близина на стадионот „Авангард“ во градот Луганск. Јуриј Јуров, пратеник во парламентот на ЛНР, исто така, ја потврди смртта на Попов на својот канал на Телеграм.