Кошарка
10. јуни 2024 - 8:16

Бостон го победи Далас и во вториот натпревар од финалето на НБА

Бостон Селтикс го победи Далас Маверикс со 105-98 во вториот домашен натпревар од финалето во НБА лигата и поведе со 2-0 во серијата која се игра до четири победи.

Херој на важниот триумф на Бостон Селтикс е Џру Холидеј. Тој постигна 26 поени, Џејлен Браун со 21 поен, Тејтум и Вајт со 18 поени.

Од друга страна, Далас беше шоу на еден човек. Лука Дончиќ одигра одлично, иако очигледно е повреден. Покрај веќе старите повреди на десното колено и на левиот скочен зглоб, тој сега играше и со контузија на градниот кош.

Покрај повредата тој постигна 32 поени  со 11 скока и асистенции, додавајќи и четири украдени топки. Тој стана првиот играч на Далас кој постигнал трипл-дабл во финалето. Воедно стана и најмладиот (25) играч во историјата на најсилната лига кој остварил трипл-дабл со 30 поени во финалето.

Следните два натпревари од финалната серија се играат во Далас.