Фудбал
27. December 2018 - 11:49

Азар донесе победа за Челзи

Еден Азар постигна два гола, за Челси да стигне до тешко извојувана 1:2 победа на гости кај Ватфорд за да се врати на четвртото место во Премиер лигата по изненадувачкиот пораз од Лестер минатото коло.

Белгискиот ас во финишот на првото полувреме одлично ја искористи асистенцијата на Матео Ковачиќ за во брзиот контранапад да постигне убав гол. Но, оваа предност не траеше многу, бидејќи само две минути подоцна (во третата минута од продолжението), Переира по еден корнер постигна прекрасен гол.

Трите поени „сините“ ги обезбедија во 58. минута кога Азар беше турнат од голманот Бен Фостер во шестнаесетникот, а од белата точка Белгиецот не згреши.

Сега, Челси има 40 поени, четири помалку од третопласираните Манчестер сити, и дури 11 помалку од лидерот Ливерпул, но со два поени пред Арсенал, кои не успеаја да победат денеска. Ватфорд е деветти со 27 поени.