Македонија
16. January 2022 - 13:56

Апасиев: 11 македонски и 10 албански министри, па ова е рамковна тиранија

Пратеникот на Левица, Димитар Апасиев во своето денешно обраќање во Собранието рече дека СДСМ има тенденција на „џандаризација“ на новата влада.

Тој упати силна критика на ресорот МВР поради скандалите со фалсификуваните пасоши

– И по сето тоа Оливер Спасовски останува и си ја носи десната рака Славјанка и колешката Грковска кои доаѓаат од МВР, а да не зборуваме за Бисера Костадиновска и нејзиното владиното покривање за биотероризам, рече тој.

Тој рече дека ќе потсети дека кандидатите на ДУИ се пообразовани од кандидатие на СДСМ, а со оваа влада се правело албанизација на Македонија.

-11 македонски и 10 албански министерски места, па ова е рамковна тиранија, полупротекторат, паралелна држава во држава каде младите мекедончиња и албанчиња не комуницираат, непочит кон химна, јазик, а бујар Османи треба да се пази што ќе направи со Бугарија, рече Апасиев.