Македонија
11. March 2022 - 15:17

6 починати и 302 нови случаи на КОВИД-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.182 тестови, а регистрирани се 302 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 158, Прилеп – 22, Велес – 20, Битола – 17, Куманово и Кавадарци – по 11, Охрид – 10, Струмица – 9, Ресен – 8, Кочани и Кичево – по 5, Штип и Неготино – по 4, Гостивар и Радовиш – по 3, Тетово, Гевгелија, Виница и Кратово – по 2, Струга, Крива Паланка, Дебар и Крушево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (302), регистрирани се 35 реинфекции.

Регистрирани сe 315 оздравени пациенти од: Скопје – 203, Битола – 17, Прилеп и Велес – по 14, Куманово – 13, Кавадарци – 9, Гостивар – 7, Кичево – 6, Струмица, Ресен и Тетово – по 5, Гевгелија – 4, Штип, Неготино, Крива Паланка и Демир Капија – по 2, Свети Николе, Валандово, Пробиштип, Демир Хисар и Македоснки Брод – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 5 починати лица од: две починати лица од Скопје (79г и 81г) и по едно починато лице од Струмица (72г), Струга (80г) и Битола (90г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од: Охрид (88г) починатиот е пријавен на 07.03.2022 . Пријавеното лице е починато во домашни услови. Сите починати лица (6), се со регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.182 тестови преку: ИЈЗ-241, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-73, ЦЈЗ Прилеп-33, ЦЈЗ Тетово-2, ЦЈЗ Куманово-45, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-14, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–128, Жан Митрев (Филип Втори)-40, Авицена-63, Биотек-98, Систина-44, лабораторија Лаор-54, Синлаб-16, Ремедика-5, Плодност-15, Генеа-5, Никоб Лаб-183, ВФВ Медикал-31, Ели Медика-19, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–15, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–11, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 945.

Досега во земјата се направени вкупно 1.917.551 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 301.016, бројот на оздравени пациенти е 289.847, на починати е 9.123 а бројот на активни случаи изнесува 2.046.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 140588, Активни 1102

Куманово 16365, Активни 90

Битола 14426, Активни 122

Прилеп 13742, Активни 130

Тетово 13373, Активни 59

Кавадарци 10248, Активни 73

Велес 9579, Активни 99

Гостивар 9481, Активни 29

Охрид 8568, Активни 50

Штип 7931, Активни 21

Струмица 7931, Активни 17

Кичево 5479, Активни 41

Кочани 4998, Активни 20

Струга 4660, Активни 14

Гевгелија 4296, Активни 23

Неготино 3629, Активни 17

Ресен 2635, Активни 39

Свети Николе 2606, Активни 3

Радовиш 2490, Активни 15

Крива Паланка 2389, Активни 12

Делчево 1900, Активни 0

Дебар 1655, Активни 15

Берово 1631, Активни 4

Валандово 1462, Активни 4

Виница 1357, Активни 9

Пробиштип 1258, Активни 2

Богданци 1008, Активни 5

Кратово 945, Активни 10

Крушево 911, Активни 4

Демир Хисар 818, Активни 9

Македонски Брод 732, Активни 2

Демир Капија 583, Активни 3

Македонска Каменица 521, Активни 2

Пехчево 482, Активни 1

Дојран 339, Активни 0