Свет
27. August 2017 - 9:56

Заканата на џихадистите против папата е загрижувачка, оцени државниот секретар на Ватикан

Вториот по значење човек во Ватикан изјави дека видеото на терористичката група „Исламска држава" , во која му се заканува на папата, е алармантна, но истакна дека обезбедувањето на Ватикан веќе е на високо ниво.

Државниот секретар кардиналот Пјетро Паролин изјави дека го гледал видеото, во кое папата е наведен како цел. Неодамна, во друга снимка во кодираната мрежа за пораки „Телеграм“ ја спомена Италија како следна цел на исламистички напад.

Човек, очигледно, не може да да не се загрижи, пред се од бесмислената омраза, рече Паролин, но прецизира дека Ватикан не е додал нови мерки кон веќе постоечките високи мерки на безбедност.