Loading Video...
Тенис
5. July 2019 - 18:54

Возњацки го заврши настапот на Вимблдон во тратата рунда

Натпреварите на Вимблдон по третата рунда од носителките ги заврши Каролине Возњацки. Данската тенисерка која беше 14-то рангирана во Лондон загуби во два сета со 6-4 и 6-2 од Жанг Шуаи од Кина.
 
Затоа пат тратата носителка Каролина Плишкова од Чешка во три сета (6-3, 2-6 и 6-4), ја победи Су Веи од Тајван, а и на осмата фаворитка Украинката, Елена Свитолина и требаа три сета да ја елиминира Сакари од Грција. 
 
7-носителка Симона Халеп од Романија која за противничка ја имаше Белорусинката, Викторија Азаренка пласман во четвртата рунда обезбеди со победата во два сета со 6-3 и 6-1