Ракомет
11. March 2021 - 21:30

Во првиот натпрвар на Лазаров како селектор Македонија ја победи Данска

Во првиот натпревар на Лазаров како селектор, Македонија ја совлада Данска со 33:29. Ова е трета победа откако Македонија квалификациите за пласман на Европското првенство ги започна со две победи против Финска и Швајцарија. На вечерашниот натпревар на селекторската функција дебитираше Кирил Лазаров кој по завршувањето на Светското првенство го наследи Данило Бестровац.

Лазаров имаше двојна улога, беше селектор и играч и постигна 4 гола. Двојна улога имаше и Филип Миркуловски, кој ќе беше помошник и постигна 3 гола.