Свет
30. November 2019 - 10:08

Во Кина уапсен бизнисмен од Белизе поради поддршка на протестите во Хонг Конг

Кинеските власти уапсија еден државјанин на Белизе поради наводна вмешаност во протестите во Хонг Конг, јавија кинеските државни медиуми.

– Ли Хенли Ху Сијангг, бизнисмен од Белизе, кој живее во Кина ги финансирал „непријателските сили“ во САД и ги поддржувал активностите кои доведоа до хаос во Хонг Конг, објави „Сутерен дејли“.

Тој е осомничен дека ги прекршил законите за национална безбедност.