Свет
13. February 2018 - 21:59

„Во Исламската држава сум две години, дали ќе ме убиете?“ Уапсено дете- џихадист, а вака изгледаше одговорот на неговото прашање

Во ненадеен напад на сириските бунтовници врз милитантите од Исламската држава кај Идлиб уапсени се неколку луѓе,а а меѓу нив и едно дете.

Бунтовниците кои главно се борат против Асад, со мобилен телефон го снимија младиот џихадист, за кој се верува дека уште не влегол во тинејџерски години.

Детето потполно мирно лежеше во прашината. Им објаснувал на луѓето дека во ИСИл е две години и дека се борел во Рака. На крајот го праша човекот кој го уапси: Сакате да ме убиете?“

Од другата страна стигна многу брзо одговор:

„Убијте го!“, се слушна.

Меѓутоа, останува нејасно дали борецот на Сиријската слободна војска го исполнил своето ветување, но веројатно е дека не е.

Имено, на еден друг Твитер профил објавено е уште едно видео како бунтовниците со камион ги носат заробените џихадисти, а меѓу нив е и споменатото дете.

Сепак, не може да се знае точно кога е снимено тоа видео.