Фудбал
26. April 2017 - 0:44

(ВИДЕО) Важна победа на Челзи во трката за шампионската титула

Екипата на Челзи забележа значајна победа над Саутемптон и со новите три бодови е се поблиску до освојување на шампионскот трофеј во Премиер лигата. 
 
На средбата од 34.коло одиграна на „Стемфорд бриџ“ Челзи го победи Саутемптон со 4:2.
 
Еден Азар во петтата минута, Гери Кејхил во 45. и на двапати Диего Коста во 54. и во 89 минута погодија за „сините“. Двата за гостите од „Сент Мери“ беа дела на Ориол Ромеу во 24 минута и Рајан Бертран во втората од судиското продолжение.
 
Сега Челзи одново има 7 бодови повеќе во однос на Тотенхем кој денеска (среда, 21 ч.) му гостува на Кристал Палас во еден од петте заостанати натпревари од 28.коло. 
 
Покрај овој меч вечерва ќе играат 
 Арсенал - Лестер и Мидлсборо - Сандерленд (20:45 часот). 
 
Последнита два натпревари од 28.коло Челзи - Ватфорд и Саутемптон - Манчестер Ј. ќе се играат на 15 и 17 мај.