Свет
8. јуни 2018 - 11:52

Ужас во Мелбурн, се урна авион меѓу куќите, загина пилотот

Австралиската полиција соопшти дека денеска помал авион се урнал и се запалил во предградие на Мелбурн, при што пилотот настрадал, а леталото паднало поради струјните кабли.

Авионот паднал во тесна уличка во која има едноспратни куќи, на околу 25 километри од центарот на вториот поголемина австралиски град.

Полицијата наведе дека леталото паднало на имот на помалку од километар оддалеченост од малиот локален аеродром и дека е потврдена смртта на едно лице, за кое се верува дека било само во авиончето.