Фудбал
22. November 2017 - 15:06

УЕФА: Гласајте за тимот на годината

Европската фудбалска унија (УЕФА) на својата официјална интернет-страница го објави списокот на фудбалери што се номинирани за место во најдобриот тим за 2017 година.
 
На списокот на УЕФА се наоѓаат тројца фудбалери што потекнуваат од просторите на поранешна Југославија: Јан Облак, голманот на Атлетико Мадрид, Лука Модриќ од Реал Мадрид и Миралем Пјаниќ од Јувентус.
 
Голмани: Џанлуиџи Буфон (Јувентус), Кејлор Навас (Реал), Мануел Нојер (Баерн), Јан Облак (Атлетико), Давид де Хеа (Манчестер јунајтед).
 
Одбрана: Дани Алвес (ПСЖ), Томас Менје (ПСЖ), Леонардо Бонучи (Милан), Антонио Валенсија (Манчестер јунајтед), Камил Глик (Монако), Диего Годин (Атлетико), Даниел Карвахал (Реал), Марсело (Реал), Серхио Рамос (Реал), Џошуа Кимих (Баерн), Џорџо Кјелини (Јувентус), Алекс Сандо (Јувентус), Бенџамин Менди (Манчестер сити), Џерар Пике (Барселона), Дависон Санчез (Тотенхем).
 
Среден ред: Еден Азар (Челси), Деле Али (Тотенхем), Кристијан Ериксен (Тотенхем), Марко Асенсио (Реал), Иско (Реал), Касемиро (Реал), Тони Крос (Реал), Лука Модриќ (Реал) Андрес Иниеста (Барселона), Хенрик Мхитаријан (Манчестер јунајтед), Пол Погба (Манчестер јунајтед), Саул Нигез (Атлетико), Миралем Пјаниќ (Јувентус), Фабињо (Монако), Кевин де Брујне (Манчестер сити).
 
Напаѓачи: Серхио Агуеро (Манчестер сити), Карим Бензема (Реал), Кристијано Роналдо (Реал), Антоан Гризман (Атлетико), Паоло Дибала (Јувентус), Единсон Кавани (ПСЖ), Килијан Мбапе (ПСЖ), Нејмар (ПСЖ), Хари Кејн (Тотенхем), Роберт Левандовски (Баерн), Лионел Меси (Барселона), Луис Суарез (Барселона), Дрис Мертенс (Наполи), Пјер-Емерик Обамејанг (Дортмунд), Радамел Фалкао (Монако).