Фудбал
27. September 2016 - 17:10

У-21: Шкотска доаѓа со 10 нови играчи во Скопје

Селекторот на Шкотска, Скот Гемил  одлучи да ја подмлади младата репрезентација која ги загуби шансите за пласман на ЕП во Полска и за последните две квалификациски средби со Исланд во Рејкјавик и Македонија во Скопје повика дури 10 нови играчи. Гемил дојде на местото на  Рики Сбрагија по поразот на Шкотска од Украина со 0-4 и ќе дебитира на 5. октомври во Исланд. Интересно е што на списокот се повеќето играчи  селекциите до 17 и до 19 години. Скот  во младата репрезентација е прекомандуван од  селекцијата до 17 со која имаше успешни квалификации и играше на последното ЕП: 

Состав на Шкотска:
 
Голмани: Фултон (Честерфилд), Хрст (Сент Џонстон)
 
Одбрана: Камерон (Њупорт), Јаковити (Мансфилд), Џулс (Рединг), Мекги (Мидлсбро), Шепард (Рединг), Смит (Рејт Роверс)
 
Среден ред: Кејден (Мадервел), Доерти (Хамилтон), Хендерсон (Селтик), Џонс (Кру), Незбит (Гринок Мортон), Семут (Челзи), Стори (Абердин)
 
Напад: Харди (Сент Мирен), МекБрни (Свонси), Вајтон (Данди)