Спорт плус
8. August 2015 - 23:08

Симовски: Двата натпревара беа неверојатни, за среќа ние победивме

Македонската репрезентација стигна до посакуваните две победи на Полска (3:2 вчера и 3:1 денеска) и сега по вечерашната победа на Словенија над Грција со 3:1 во сетови за пласман на завршниот турнир потребна е уште една победа на Словенија над Грција. Со овој триумф Словенија веќе го потврди првото место на завршниот турнир.

По дуелот со Полска Јовица Симовски изјави:
- Двата натпревара беа неверојатни. Со многу блокови, добра одбрана и добри напади и гледачите имаа убава можност да проследат убава игра во која за среќа ние двапати победивме. Ние нашата работа ја завршивме и сега ќе ги чекаме другите резултати.
Селекторот Жарко Ристоски истакна:
- Ние го повторивме резултатот од ланската сезона во Европската лига што беше наша цел и сега ќе чекаме резултат од натпреварот Словенија - Грција (Словенија победи на првиот дуел). Очекувавме Полска да одигра подобро од вчера, но останавме фокусирани и го одигравме тоа што го подготвивме.
Словенија ја победи Грција со 3:1 во сетови ( 25:13, 26:24, 18:25, 25:23). Иако Грција водеше со 23:21 во четвртиот сет.
 
Табела А група: 
1. Естонија 10-0 (победи -порази)  29 бодови,
2. Македонија 7-3    21
3. Полска 6-4     16
4. Данска 3-6     7
5. Австрија 2-7   10
6. Израел 1-9     4
Табела Б група:
1. Словенија 9-0    26
2. Грција 7-2         20
3. Турција 5-4        13
4. Белорусија 2-7   8
5. Хрватска  2-7      7
6. Романија2-7       7
 
При пласманот на табелата најпрвин решавачки се победите, а потоа бодовите.