Свет
19. јуни 2024 - 7:47

Шведскиот парламент го одобри воениот договор со САД

Шведскиот парламент вчера го одобри контроверзниот договор за воена соработка со Соединетите држави, јави ДПА.

Договорот ги регулира специфичните услови за американско воено присуство во Шведска.

Шведскиот радиодифузер СВТ го цитираше шведскиот министер за одбрана Пал Џонсон, кој рече дека договорот значително ќе ги подобри условите за поддршка на САД за време на криза или војна, наведе германската агенција.

Во декември, Стокхолм и Вашингтон се договорија за одбранбен пакт со кој им се дозволува на американските трупи да користат 17 воени објекти во Шведска, вклучувајќи аеродроми, поморски бази и локации за копнени трупи.

Договорот дозволува распоредување на американски воен персонал и опрема, како и спроведување на вежби.

Критичарите изразија загриженост дека договорот не се однесува на стационирањето на нуклеарно оружје. Шведската влада соопшти дека воспоставениот став на Шведска за забрана на присуство на нуклеарно оружје на нејзина територија за време на мирни услови е добро познат и почитуван.

Шведска, која беше воено неврзана долги години, аплицираше за членство во НАТО заедно со нејзиниот сосед Финска по целосната инвазија на Русија на Украина и се приклучи на западната одбранбена алијанса на 7 март.