Балкан
15. јуни 2019 - 8:56

Се урна спортски авион кај Хвар, словенечки туристи го спасија германскиот пилот

Помал спортски авион се урна вчера околу 15 часот кај Хвар, а пилотот, инаку германски државјанин, успеал да се спаси.

„Авионот се урна меѓу Сплитски Врати и Хвар. Пилотот е спасен и моторна јахта по наш налог го донесе во пристаништето Хвар“, рекоа од службата за трагање и спасување на море.

На јахтата имало словенечки туристи.

Спортскиот авион летал о Дубровник кон Лошињ.