Loading Video...
Свет
29. September 2022 - 16:32

Русија соопшти дека утре ќе ги припои четирите украински региони

Владимир Путин утре ќе одржи церемонија за приклучување на четирите окупирани украински региони кон Русија, објави Кремљ. Проруските функционери во Луганск, Доњецк, Херсон и Запорожје веќе се во Моксва а потпишувањето на договорите за приклучување на тие региони кон Руската федерација ке се случи во 15 часот по локално време откри  портпаролот на Кремљ.

На ова претходеше објавување на резултатите од „референдумите", според кои, како што тврдат проруските лидери во четирите региони огромно мнозинство од населението на рефендумот се изјаснило за анексија од страна на Русија. Киев, Западот и Обединетите нации не го признаваат  рефендумот  и го прогласија за спротивен на меѓународното право и Повелбата на ОН. Инаку Русија не контролира целосно ниту еден од четирите региони што одлучи да ги припои а кои претставуваат околу15 процентите од вкупната уркаинска територија.