Фудбал
28. November 2018 - 11:35

Роналдо со нов рекорд, прв фудбалер во ЛШ со 100 победи

Кристијано Роналдо е првиот фудбалер во историјата на Лигата на шампионите кој забележал 100 победи.

Новиот рекорд Португалецот го постави синоќа со неговиот тим Јувентус по триумфот над Валенсија (1:0).

Роналдо победите во ЛШ ги оствари настапувајќи за Манчестер Јунајтед, Реал Мадрид и Јувентус.

Тој е рекордер и во ефикасност со постигнати 121 гол.