Фудбал
3. March 2016 - 10:27

Реал ја прекина серијата од два натпревара без победа

 
Реал Мадрид по пауза од две средби забележаа нова победа во Примера. Тие синоќа беа подобри на гостувањето кај Леванте.
 
Гостинска победа славеше и Валенсија, Атлетик Билбао и Севиља беа сигурни на домашен терен, а бодовите ги поделија Селта и Виљареал.
 
Резултати од синоќешните дуели во 27.коло од Шпанското фудбалско првенство: 
Севиља – Еибар 1:0,
Селта Виго – Виљареал 0:0, 
Малага – Валенсија 1:2, 
Атлетик Билбао - Депортиво Ла Коруња 4:1 и 
Леванте - Реал Мадрид 1:3.
 
Одиграно во вторникот:
Атлетико Мадрид – Сосиедад 3:0 и 
Лас Палмас – Хетафе 4:0.
 
Колото ќе се комплетира вечер со натпреварите:
Гранада – Спортинг Хихон, 
Еспањол – Бетис и 
Рајо Ваљекано – Барселона.
 
Табела: Барселона 66 бодови, Атлетико Мадрид 61, Реал Мадрид 57, Виљареал 53, Севиља 44, Селта 42,...