Ракомет
13. March 2017 - 10:42

Радичевиќ ѕвезда на ЕХФ

Ракометарката на Вардар, Јованка Радичевиќ, во изборот на ЕХФ е една од трите ѕвезди на последното коло, со кое заврши фазата по групи во Лигата на шампионите.

Радичевиќ блескаше во убедливата победа на ЖРК Вардар над Турингер 36:26. Црногорката, во саботата, со девет голови, го предводеше тимот до победата.

Вардарки го освоија првото место во Групата 1 и во четвртфиналето ќе игра против Митјиланд.

Покрај Радичевиќ, меѓу трите ѕвезди ЕХФ ги избра и ракометарките на ЧСМ Букурешт и Митјиланд, Аурелија Браденау и Вероника Кристијансен.

ЧСМ Букурешт славеше кај Есбјерг 25:20, а Браденау постигна пет голови за европскиот првак.

Госинска победа забележа и Митјиланд во Словенија, кај Крим 27:21, а во победата Кристијансен партиципираше со девет голови.

Инаку покрај Радичевиќ уште две ракометарки на Вардар се најдова во изборот на ЕХФ за ова коло, Лејно ја има една од најдобрите пет одбрани, а Илина постигна еден од најубавите голови.