Кошарка
24. јуни 2016 - 12:55

Првиот избот на НБА драфтит Австралиецот Симонс во Филаделфија

Австралискиот кошаркар Бен Симонс како прв избор (пик) на НБА драфтот ќе игра во екипата на Филаделфија. 
 
20-годишниот крилен играч од Универзитетот Лујзијана Стејт, е роден Мелбурл, а со своите 208 сантиметри, и раскошниот талент кој го демонстрира минатата сезона која ја заврши со просечен учинок од 19,2 поени, 12 скокови и пет асистенции по натпревар, уште од сега НБА стручњаците во го најавиваат како идна голема ѕвезда.
 
Втор пик е Брендон Инграм, крилото на Дјук ќе оди во ЛА Лејкерси, овој играч го споредуваат со Кевин Дурент. Треиот пик Џилијен Браун кој е избран од Бостон, додека 
младиот Хрват, Драган Бендер (роден 1997 година, висок 216 сантиметри), како четврти пик од Макаби Тел Авив ќе се пресели во Феникс.
 
Најдбрите пет пикови ги комплетира плејмејкерот Крис Дан од Универзитетот Провиденс. Според стручњаците Дан е најдобриот плејмејкер во својата класа, веднаш е појави и шпекулацијата дека тој во Минесота најверојатно ќе замине Шпанецот, Рики Рубио.