Loading Video...
Спорт плус
20. јуни 2021 - 15:16

Прва овосезонска победа на Марк Маркез

Попвеќекратниот светски првак Марк Маркес конечно се врати на победите. 
 
Членот на Репсол Хонда победи на денешната 8-ма трка во Мото ГП шампионатот, возена за Големата награда на Германија.  
 
До својата прва овосезонска победа, а вкупно 58-ма во кариерата, Шпанецот стигна пред Мигел Оливеира од Ред Бул КТМ и Фабио Квартараро одф тимот на Јамаха 
 
Французинот,  Квартараро останува лидер во генералниот поредок сега со 131 бод, Жоан Зарко кој има 109, односно Милер кој собреа точно 100 бода досега.