1. May 2016 - 9:00

Примера: Продолжува трилингот за шампионскиот трофеј

Барселона, Атлетико и Реал забележаа победи во натпреварите кои се одиграа во рамките на 36.коло во Примера.

Реал, во Сан Себастијан, ја отвори програмата и славеше тешка победа со голот на Бејл во 80.минута. Реал на овој меч настапи без Роналдо, Бензема и Крос.

Атлетико исто така минимално славеше над Рајо Ваљекано. Без тренерот Симеоне и со само четворица од стартниот состав, бодовите на Атлетико му ги донесе Гризман со својот 21-ви сезонски гол. Францускиот репрезентативец во игра влезе 40-тина екунди пред да го постигне голот.

Барселона, во второто полувреме стигна до победата 2-0 над Бетис. Ракитиќ во 50-та и Луис Суарез во 81-та минута г постигнаа головите. Бетис од 37-та минута играше со играч помалку поради исклучувањето на Вестерман. Германецот за само седум минути доби два жолти картони.

На две кола до крајот на Примера, Барселона и Атлетико имаа по 85 бодови, а Реал 84.