Фудбал
26. December 2015 - 22:52

Премиер лига: Саутемптон го „потопи“ Арсенал

Убедлива победа од 4:0 постигна Саутемптон на последниот натпревар од Премиер лигата одигран вечерва на „Боксинг деј“. Совладан беше Арсенал, тим кој имаше шанса со триумф да го преземе првото место по поразот на Лестер на Енфилд од Ливерпул.

Головите за Саутемптон ги постигнаа: Мартина (19.минута), Лонг (55 и 90) и Фонте (69).
Резутати 18.коло:

Стоук – Манчестер Јунајтед 2-0

Ливерпул – Лестер 1-0

Бурнемут – Кристал Палас 0-0

Тотенхем – Норвич 3-0

Манчестер Сити – Сандерленд 4-1

Челзи – Вотфорд 2-2

Свонси – ВБА 1-0

Астон Вила – Вест Хем 1-1

Њукасл – Евертон 0-1

Саутемптон – Арсенал 4-0

Табела: Лестер 38 бодови, Арсенал 36, Манчестер Сити 35, Тотенхем 32, Кристал Палас 30, Манчестер Јунајтед 29, Вотфорд 29, Ливерпул 27,...

Следното коло (19) од Премиер лигата се игра од понеделник до среда (28-30.декември) со што ќе заврши првиот дел.