Loading Video...
Свет
11. August 2022 - 16:36

Пожари во Европа, пламените јазици беснеат во Грција, Црна Гора и во Франција

Голем шумски пожар во источниот дел на грчкиот остров Тасос е активен од синоќа а утрово превентивно е евакуирано  приморското село Кинира.  Пожарот е во тешко пристапен планиснки дел.Интервенираат 100 пожарникари со 5 пешадиски тима и 33 возила, шест авиони и исто толку хеликоптери . 

Помагаат и пожарниакри волонтери и армијата.  Дел од грчките медиумипренсеоа дека двајца пожанриакри –доброволци се повредени.  Многу  македонци летуваат на Тасос, кој е мегу најпопуларните туристички дестинации во Грција.  Шумски Пожари и во  Црна Гора. Гори кај Котор и над Каменар а пожарот  мегу Бар и Сутоморе, над Црвена плаза  утрово е ставен под контрола.

Со 8 големи шумски поажри се бори ФРанција а најсериозна е ситуацијата во југозападниот дел на земјата, во регионот на департманот Жиронд. Двајца пожарникари се повредени во гаснењето на пламените јазици, повеќе од 10 000 луѓе се евакуирани а уништени се над 7000 хектари шума и  16 куки. Претседател Емануел Макрон  објави дека Германија, Грција, Полска ,Романија , Австрија ке и помогнат на Франција против  пожарите.