Ракомет
2. November 2016 - 17:17

Почнуваат квалификациите за ЕП Хрватска 2018

Со десетте натпревари што се играа попладнево и вечерва почнуваат квалификациите за Европското првенство во ракомет што во 2018 година ќе се одржи во Хрватска. 28 репрезентации се поделени во 7 групи, а двете првопласирани и најдобрата третопласирана селекција од сите групи ќе изборат пласман на шампионатот.
 
Распоред на натпреварите од 1.коло:
Група 1: Унгарија – Летонија (среда) ; Данска – Холандија (четврток).
Група 2: Белорусија – Романија (среда); Полска – Србија (четврток).
Група 3: Австрија – Финска и Шпанија – БиХ (среда).
Група 4: Македонија – Украина и Исланд – Чешка (среда).
Група 5: Словенија – Швајцарија и Германија – Португалија (среда).
Група 6: Русија – Словачка (среда) и Шведска – Црна Гора (четврток).
Група 7: Норвешка – Белгија (среда) ; Франција – Литванија (четврток).
 
Хрватска како домаќин како има обезбедено директно учество, а титулата ја брани репрезентацијата на Германија.