Џет-Сет
24. October 2015 - 20:26

Почина холивудска дива

Холивудската актерка од ирско потекло Морин О'Хара почина на 95-годишна возраст, пренесоа американските медиуми.

Таа починала во сон во својот дом во градот Бојз, во американската сојузна држава Ајдахо, информира нејзиниот менаџер Џони Николети.

Морин О'Хара својата кариера на филмот ја почна во 1939 година. Меѓу попознатите нејзини филмови се „Тихиот човек“,  „Грбавкото од Нотр Дам“ и „Колку зелена беше мојата долина“. Овој, последниот споменат филм, во 1942 година освои  пет Оскари а, нејзе и ја донесе статуетаката за најдобра женска улога.

Морин О'Хара му беше омилената партнерка на филмското платно на Џон Вејн и со него учествуваше во неколку вестерни.