16. November 2016 - 10:01

Победи за Аргентина, Бразил и Чиле

Аргентина предводена од Лионел Меси и Чиле предводен од Алексис Санчез забележаа победи во 12.коло, во јужноамериканските квалификации за пласман на Светското првенство. Покрај Аргентина и Чиле, изминатата ноќ, триумф запиша и лидерот на табелата Бразил.

Лионел Меси, кој беше самокритичен по поразот во Бразил, изминатата ноќ ја предводеше Аргентина до убедлива победа над Колумбија 3:0. Најдобриот аргентински фудбалер постигна гол и асистираше за вториот и третиот гол и беше најзаслужен што Аргентина ја прекина низата од четири квалификациски натпревари без победа.

Меси од слободен удар го отвори резултатот во десеттата минута, а три минути подоцна му асистираше на Лукас Прато за 2:0. Третиот гол го постигна Ди Марија на шест минути до крајот, а одново асистент беше Меси.

Аргентина по 12 натпревари има 19 бодови и се наоѓа на петтото место на табелата со осум бодови помалку од лидерот Бразил.